Wednesday, May 7, 2014

WPIAL Track & Field Class AA South Qualifier results


 
 
WPIAL Track
Class AA Southern Qualifier
at SS Beaver High School
Unofficial Results
(Top 8 advance to WPIAL Championships)
Boys

3,200 relay–Washington, Beaver, SS Beaver, Quaker Valley, Fort Cherry, Bish Canevin, Avonworth-Northgate, South Park, 8:17.58

110 hurdles–Fayad (SS Beaver), Caldwell (Washington), Tolbert (Beaver), MMoore (S. Allegheny), Link (Burgettstown), McMurray (South Park), Kovatch (S. Allegheny), Raymond (South Park) 15.10

100 dash–Swanson (Aliquippa), Anderson (California), Carr (Brentwood), Carpenter (SS Beaver), Wise (Beaver), Carlock (Monesen), Wade (Clairton), Hawkins (New Brighton) 11.11

1,600 run–Trimble (SS Beaver), Lamison (Beaver), Divecchio (Burgetsttown), Campbell (New Brighton), Wisniewski (Avon-Northg), Domencic (Avon-Northg), Glitz (Seton-La Salle), Baumgarner (Waynesburg) 4:36.52

400 dash–Isbell (Washignton), Baurle (Aovn-Northg), Burns (New Brighton), Thornton (Carlynton), Bowie (Brentwood), Diggs (Monessen), Knight (Avon-Niorthg) 50.63

400 relay–Aliquippa, Monessen, SS Beaver, Brentwood, Clairton, New Brighton, Washington, Fort Cherry 43.42

300 hurdles–Levy (Washington), Tolbert (Beaver), Fayad (SS Beaver), Smith (SS Beaver), Harrell (Monessen), Linke (Burgettstown), Conley (Burgettstown), Raymond (South Park), 39.65

800 run–Luptak (Quaker Valley), Graf (South Park), Thomas (Quaker Valley), Council (Beaver), Darragh (Fort Cherry), McLaughlin (Beaver), Kelley (Washington), Myers (Bretwood) 2:03.57

200 dash–Baurle (Avon-Northg), Carpenter (SS Beaver), Carr (Brentwood), Carlock (Monessen), McLaughlin (South Park), Griffin (Aliquippa), Christy (Burgettstown), Thornton (Carlynton) 22.94

3,200 run–Hilverding (Waynesburg), Skolnekovich (Quaker Valley), Peterman (California), Divecchio (Burgettstown), Roszas (Char-Houston), Campbell (New Brighton), Kristo (Quaker Valley), Deramo (Avon-Northg) 9:54.88

1,600 relay–Washington, South Park, SS Beaver, Avonworth-Northgate, Monessen, brentwood, Fort Cherry, Beaver 3:27.80

High jump–Fayad (SS Beaver), Grimm (Beaver), Despot (Brownsville), Girgash (South Park), Isbell (Washington), Clifford (Clairton), Council (Beaver), Revay (Burgettstown) 5-8

Long jump–Levy (Washington), Greco (New Brighton), Romanchak (SS Beaver), Burns (New Brighton), Griffin (Aliquippa), Skinner (Fort Cherry), Johnson (S. Allegheny) Girgash (South Park) 2-4 3/4

Triple jump–Millner (New Brighton), Burns (New Brighton), Romanchak (SS Beaver), Knight (Avon-northg), Boston (Avon-Northg), Cenname (Waynesburg), Girgash (South Park), Shipley (Burgettstown) 42-1 1/2

Shot put–Wolak (South Park), Williams (New Brighton), Plane (Beaver), Dysert (Fort Cherry), Johnson (Rochester), Adams (California), Orison (SS Beaver), Griffin (Carlynton) 52-8

Discus–Dysert (Fort Cherry), Wolak (South Park), Wright (Seton-La Salle), Smith (Beth-Center), Green (South Park), Hitchens (S. Alllegheny), Augustine (Waynesburg), Kanell (Beaver) 131-8

Javelin– Madeja (Brentwood), Despot (Brownsville), DiNuzzo (Beaver), Bucci (Frazier), Brown 9Frazier), Dysert (Fort Cherry), Henneman (Jeff-Morgan), Vickless (Bentworth), 161-8

Pole vault–Cox (SS Beaver), Roundtree (South Park), Wiesen (SS Beaver), Grimm (Beaver),Collins (Beaver), Nicholson (New Brighton), Weimer (Waynesburg) 13-6


Girls

3,200 relay–Avonworth, Quaker Valley, South Fayette, Bishop Canevin, Keystone Oaks, California, Fort Cherry, Bentworth,, 16:04

110 hurdles–Tomczak (Quaker Valley); Valachovic (South Fayette), Bcuhholz (Key Oaks), Egan (South Fayette), Timko (Frazier), Johnson (Beaver), March (Washington), Shumar (Brownsville) 16.26

100 dash–Wise (Washington), Scott (Avonworth), Barron (New Brighton), Oliver (South Fayette), Jeter Aliquippa), Ledbetter (Beaver), Guiser (Frazier) 12.06

1,600 run–Schenck (Avonworth), Hilton (South Fayette), McKendry (Quaker Valley), Allison (Fort Cherry), Forner (Beaver), Baierl (Avonworth), Zimmer (Waynesburg), Phillips (West Greene) 5:20.09

400 dash–Neeley (Beaver), Gordon (Washington), Richardson (Carlynton), Guiser (Frazier), Gibson (SS Beaver), Reese (South Fayette), Tarris (Quaker Valley), Koehler (California) 58.28

400 relay–Beaver, Washington, New Brighton, Aliquippa, Avon-North, Beth-Center, South Fayette, Keystone Oaks, South Allegheny, 50.49

300 hurdles–Johnson (Beaver), Valachovic (South Fayette), Whittington (Rochester), Ptak (Brownsville), Neeley (Beaver), Greene (South Fayette), Gaugler (Avon-Northg), Rogers (McGuffey) 46.23

800 run–Schenck (Avonworth), Neeley (Beaver), Bablak (Quak Valley), Allison (Fort Cherry), Gaugler (Avon-Northg), Forner (Beaver), Lerda (South Fayette), Johns (Beaver) 2:18.70

200 dash–Barron (N. Brighton), Ledbetter (Beaver),, Moye (Washington), Jeter (Aliquippa), Oliver (South fayette), Gibson (SS Beaver), Scott (Avon-Northg), Canello (Key Oaks), 26.14

3,200 run–DeFrank (Bish Canevin), Hall (Avonworth), Brown (Quaker Valley), Gates (South Fayette), Narkevic (Bish Canevin), Smitley (Bentworth), O’Neill (Beaver), Ragan (Keystone Oaks), 11:39.52

1,600 relay–Beaver, Avonworth-Northgate, South Fayette, SS Beaver), McGuffey, Washington, Carlynton, Bishop Canevin 4:05.58

High jump–Seto (Brownsville), Keriotis (Beaver), Egan (South Fayette), Seto (Brownsville), Bilitski (California), Street (E. Allegheny), Evanish (South Fayette), Chadwick (McGuffey), Tyszkiewicz (S. Allegheny) 4-10

Long jump–Barron (New Brighton), Moye (Washington), Seto (Brownsville), Jozwiakowksi (Fort Cherry), Smith (New Brighton), Buchholz (Key Oaks), Seto ( Brownsville), Braga (Waynesburg) 16-11

Triple jump–Seto (Brownsville), Jozwiakowksi (Fort Cherry), Smith (N. Brighton), Tomczak (Q!uaker Valley), Buchholz (Keystone Oaks), Braga (Waynesburg), Evanish (South Fayette), Speer (Beaver) 36-0

Shot put–Clancy (California), Knetzer (Char-Houston), McFrazier (Rochester), Wormsley (Char-Houston), Pitchford (Serra), Frazier (Washington), Molinaro (South Fayette), Winkle (SS Beaver) 44-1

Discus–Clancy (California), Lucas (Fort Cherry), Knetzer (Char-Houston), Bellhy (Fort Cherry), Dodds (E. Allegheny), Crimm (McGuffey), Henry (Beaver), Kalanish (Key Oaks) 114-9

Javelin–Lucas (Fort Cherry), Frazier (Washington), Winkle (SS Beaver), Czulewicz (McGuffey), Knetzer (Char-Houston), Wormsely (Char-Houston), Demi (McGfufey), Lawrence (Jeff-Morgan) 157-4

Pole vault–Applegarth (Beaver), Lambert (Beaver), Anderson (Beaver), Mozick (South Fayette) 7-6


No comments:

Post a Comment